Najlepsze gry na ZX Spectrum 48k/128k z roku 2k10 :-)

Scena Zx Spectrum to dla mnie temat niezbyt znany, po okresie wielkiej popularności w latach 80′ i na początku lat 90′ temat ZX Spectrum troszkę w polskim scenowym światku zanikł i został nieco zapomniany, tymczasem scenowe życie trwa na tej maszynce w najlepsze. U naszego wschodniego sąsiada, gdzie scena Speccy jest mocniej rozwinięta potrafi wyjść po kilkanaście dem na Spectrum na jednym tylko zlocie. Postaram się wgryźć nieco w ten temat, po materiałach jakie przejrzałem do przeglądu widać, że warto obserwować nowe produkcje.
Komputerka tego nigdy nie miałem, na giełdzie komputerowej kosztował w połowie lat 80 majątek, zamiast Spectrum miałem więc, kupiony na otarcie łez ‘Przewodnik po ZX Spectrum’ :-) Przewodnik ten znałem po pewnym czasie na pamięć, opisy gier zamieszczone pod koniec książki mogłem recytować w obie strony a na widok screenów gier dostawałem nagłego ślinotoku :-) Brak Speccy w latach osiemdziesiątych, w czasach gdy maszyna ta zapewniała gigantyczne ilości rozrywki i miodnych gier, spowodował u mnie straszliwą traumę :-) Czytając w latach osiemdziesiątych comiesięczne cztery strony z opisami gierek na spektrusia i inne domowe komputerki w Bajtku czy przeglądając opisy i wspaniałe mapy do gier w czasopiśmie Komputer, mając je na świeżo w pamięci śniłem całymi dniami o tych spektrumowych wspaniałościach.

Trauma ta powiększała się z każdą wizytą u kolegi z podstawówki, w domu jego rodziców na Dusznickiej w Falenicy, który to ZX Spectrum 48k, klasycznego gumiaka na którego posiadanie chorowało wtedy pół mojej szkoły, otrzymał w połowie lat 80′tych od wujka z Anglii. Po lekcjach biegliśmy wszyscy z wywieszonymi ozorkami, a puchnący z dumy kolega włączał uroczyście Spektrusia, klasycznego gumiaka, odpalał monitor Neptun, wkładał taśmę z programem do magnetofonu tzw. Kasprzaka i po chwili zaczynaliśmy grać :-). Tzn grać zaczynał oczywiście właściciel gumiaka, a reszta z nas, czwarto i piątoklasistów, stała naokoło, w nabożnym skupieniu obserwując proces grania w spektrumowe strzelanki czy labiryntówki i wzdychając z cicho z uniesienia i zachwytu. Miałem potem wiele komputerków, ale trauma związana ze tzw. Spectrumem, którego nigdy nie posiadałem stale mi towarzyszy. Mam nadzieje ze w 2k11 zdołam dołożyć w końcu ten legendarny komputerek do kolekcji i ją w końcu zażegnać:-)

Myśląc o wzbogaceniu się o ten hardware, zacząłem przeglądać co nowego się pokazuje na Spektrusia. Na początku, sądząc, że pewnie wychodzi parę gier rocznie, chciałem napisać przeglądowy art co nowego wyszło na spectrum w ostatniej dekadzie! O ja naiwny! Po wgłębieniu się w temat stwierdziłem że gry z ostatniej dekady na Spectrum jest to materiał na sporą książkę, więc podejdę do tematu stopniowo i metodycznie ;) Najpierw więc zgromadziłem kilkanaście co fajniejszych wypustów z tego roku, jako małe skubnięcie gigantycznego tematu jakim są gry na tą istniejącą już prawie 30 lat maszynkę! Powstał z tego przegląd roczny a jednocześnie mały szkic o rzut oka co się na ZX Spectrum w grach działo w 2010 roku. Tak by scenerzy i gracze, którzy kiedyś mieli tą zacną maszynkę zorientowali się w jakie nowe tytuły można sobie aktualnie zagrać, przypomnieli sobie o niej, znieśli ze strychu, odkurzyli, wycałowali gumiaka na przeprosiny i postawili znów na biurku :-)

o. Genesis: Dawn of New Day

Jako, że jestem wielkim fanem shoot’em upów wielką frajdę sprawiła mi wydana w drugiej połowie roku klasyczna strzelanka Genesis: Dawn of New Day’ na Zx Spectrum 128k+ Szczerze mówiąc gra jest lepsza od choćby Gradius Collection na Ps1 czy Ps2, steruje się przyjemniej i poziom trudności jest lepiej wyważony, co mówię zupełnie serio bo Gradius Collection mam nieszczęście posiadać:-) Gra została stworzona na hiszpańskiej scenie Speccy przez RetroWorks. Autorzy to Utopian, Sejuan, Anjuel, Pagantipaco & WYZ…

Co uderza od razu, to że jest to w pełni profesjonalna robota, gra która równie dobrze mogłaby się znaleźć w pudełku na sklepowej półce. To jest po prostu profesjonalnie napisana strzelanka, stworzona zgodnie z najlepszymi automatowymi tradycjami z lat 80′ i 90′. Gra której fani tego zacnego automatowego gatunku nie mogą ominąć :-) Zwraca uwagę także wydanie gry – na stronie Retroworks, znaleźć można obraz tape na zx spectrum, obraz dyskowy, grafikę okładkową i inlay do wydrukowania eleganckiej wkładki do pudełka kasety!!! Tak dokładne i perfekcjonistyczne wręcz podejście do gier na 8bit/16bit nieczęsto się dziś zdarza, choć remake Kolony na Atari też został pięknie wydany, ale o tym w następnym przeglądzie dotyczącym gier na Atari :-)

Legenda? Jak to w dobrej strzelaninie oczywiście musowo jest! Zgodnie z najlepszymi strzelankowymi tradycjami, zamieszani są w sprawę wredni najeźdźcy z głębin kosmosu, których nasz dzielny pilot, czyli my, musi bohatersko zniszczyć. Aby to zrobić należy odwiedzić kilka planet i poziomów gdzie zbieramy części solidnej broni, statku kosmicznego Genesis, a po jego skompletowaniu możemy już lecieć na Ziemię i przy jego pomocy złomotać skórę Obcym :-) Co tu dożo mówić, uwielbiam takie klimaty :-) Gra jest mocno i hardkorowo trudna, ale kosmiczne shoot’em up’y do łatwych akurat nigdy nie należały.

o. Kyd Kadet!

Gra stworzona przez Paula Jekinsona to jeden z moich faworytów wśród tegorocznych wypieków na Speccy. Kyd Kadet to klasyczna chodzona strzelaninko-labityntówka, jak kultowy Starquake na małym Atari. Legenda jest a jakże! :-) I to jaka oldschoolowa. Już ją przedstawiam, byście sami ją docenili. Otóż w poszukiwaniu paliwa lądujemy na obcej planecie rakietką, wyłazimy z niej naszym kadetem na planetę, bierzemy guna w łapę i ruszamy do przodu :-) Rozczulająca sprawa, w ileż takich gier się zagrywaliśmy w latach w latach 80 i na początku 90! :-)

Jeśli się lubicie chodzone strzelanki i komnatówki na 8-bit, nie sposób tej gry ominąć i nie chodzi tu o samą wartość wspominkowo – nostalgiczną, Kyd Kadet jest po prostu bardzo fajną, dobrą grą, przy której można spędzić całe godziny i noce, penetrując z zacięciem kosmiczną bazę.

o. Phateon

Uwaga, polska scenowa produkcja na ZX Spectrum z roku 2010 – Phateon!!! Grę kodował Rafał Miazga, muzykę skomponował Mr. Beep, znany w Polsce scener, który pod inną ksywką wystawia muzykę i bierze udział w copy-party’owych competitions także na inne maszynki.

Gra jako żywo przypomniała mi Starquake swoim kosmicznym klimatem. Latamy sobie wesoło stateczkiem po kosmicznej bazie i zbieramy beczki z promieniotwórczym izotopem. Żeby nie było za prosto, labiryntu i beczek strzegą wrogie droidy, autorzy gry nam przygotowali małe utrudnienie, otóż po bazie poruszamy się tytułowym Phaetonem, który co prawda sam w sobie jest niewielki, jednak, posiada dwa małe satelity, które przez cały czas krążą wokół statku, ale… nie są one tym co myślicie :-) Otóż w wielu strzelaninach występował taki patent, tylko że krążące satelitki broniły macierzystego statku. Tutaj tak nie jest! Są one tak samo wrażliwe na kontakt z nieożywioną materią, jak główna jednostka.

Całość zabawy polega więc na ostrożnym i umiejętnym dopasowaniu obrotu satelitów, tak aby uniknąć bliskiego kontaktu z jakimkolwiek z elementów bazy. Hardkorowy pomysł i pokazuje jak trudne były i są dalej gry na 8 bitowe maszynki. Tu się samo nic nie przechodzi i za kasę nie można sobie kupić tzw. passa do następnego levelu jak we współczesnych platformach dla graczy specjalnej troski ;) Trzeba ćwiczeń, myślenia i solidnego refleksu, czyli tego co tak kochaliśmy w starszych grach.

o. Box Reloaed!

Przepiękna gra logiczna wypuszczona przez załogę Beyker Software. Jest to wersja Reloaded czyli wydana w 2010 roku poprawiona graficznie i dźwiękowo wersja gry pierwotniej wydanej 2006 roku. Tą produkcją jej autorzy wygrali Bytemania 2006 coding contest na ZX Spectrum, cztery lata później pokazała się wzbogacona wersja.

Uwagę znów zwraca wykonanie! Grafika w grze jest czysta, estetyczna i kolorowa. Programiści na ZX spectrum odeszli od monochromatycznych gier z jakimi wielu graczy kojarzy wciąż Spektrusia. Po drugie zwraca uwagę wydanie gry. Sceny C64 i Atari nie mówiąc o Amidze i ST mogłyby się tu wzorować – oprócz samej gry, ze strony autorów jest bowiem do ściągnięcia i wydrukowania bardzo ładnie zaprojektowana wkładka do kasety i plakacik do gry.

o. Cheril Perils

Następna chodzona zręcznościówka znanej na scenie Spectrum załogi Mojo Twins. Gra ma w sobie mnóstwo platformowych elementów, plus świetną atmosferę jako że występują w niej także ścigający gracza Zombie :-) Bardzo dobra jest też strona tytułowa gry, która już mi się tu do recki nie zmieściła, ale można ją sobie zerknąć na sieci! Kult!

Na stronie producentów oprócz samej gry do ściągnięcia jest także wkładka do kasety, covert art, wszystko co trzeba by postawić ją sobie na półeczce oprócz innych relejsów i cieszyć się nią długo:)

o. Invasion of the Zombie Monsters

Klasyczna chodzona a raczej skakana po platformach, jak Turrican, zręcznościówka z Zombie w roli głównej. Już druga w naszym zestawieniu :-) O jak ja lubię takie Ghost n Goblinsowe klimaty. Zwraca też uwagę ładna kolorowa grafika! Rozgrywka rozczulająco klasyczna, cały czas do przodu w prawo, skakanie po platformach, przesuwających się windach, unikając jednocześnie krążących i ścigających nas Zombie! Od lat 80 mam słabość do filmów i gier z Zombie więc ‘Inwazja’ sprawiła mi dużą przyjemność.

Co ciekawe gra wyszła komercyjnie normalnie w wersji pudełkowej dla kolekcjonerów. Po paru miesiącach zaś została udostępniona wszystkim zainteresowanym nią graczom do downloadu.

o. Sir Ababol

No dobrze, tytuł idiotyczny, ale jaka gra! :-) Gra ukazała się latem a ZX Spectrum, gdzie została tak dobrze przyjęta, że już jesienią wyszła konwersja na Amstrada CPC by i gracze na Amstradzie mogli w nią zagrać. Klimaty klasycznej zręcznościowki z lat osiemdziesiątych – mamy w niej rycerza, tytułowego Sir Ababola, zombie, duchy i demony! Miód.

o. Forest Raider Cherry

Platformówka w której powstanie także zamieszany jest polski scener Mr. Beep! Gra, opracowana przez Timmego z Holandi, muzykę napisał muzyk z polskiej sceny ZX Spectrum. Naszym zadaniem jest wesołe zbieranie wisienek, im dalej w las niestety tym więcej przeszkadzajek i wrogich graczowi duszków :-) Produkcja pełna czaru i dobrego feelingu:)

o. Oddi The Viking

Następna zręcznościowa przygodówka na ZX'a! Produkcja grupy Digital Brains, także z Hiszpani. Autorzy gry to Alberto Otero Mato, Mikomedes i WYZ. Boheter gry tytułowy Oddi to autentyczna historyczna postać, 12 wieczny wiking, w legendach heros i czarownik :-)

W grze sterujemy właśnie tym sławnym Oddim Vikingiem, w izometrycznie wykonanym labiryncie, tak jak w Knight Lore. Bardzo mi się ta gra spodobała, przypomniała mi od razu Cadavera z Atari ST i Amigi.

o. Trooper Point 5!

Oldschoolowa strzelanka dla fanów gatunku wydana latem 2010 przez angielską załogę Bog Brothers z uwagą, że do niej także muza powstała na polskiej scenie ZX Spectrum! Skomponował ją bowiem Mr. Beep. Autorzy gry: BiNMaN, CodenameV, Mister i muza jak wspomniałem – Mr Beep!

Gra przypomina inna klasyczną produkcję Jetpack. Z laserem w łapie skaczemy po platformach, zbieramy bonusy, unikamy wroga i dajemy mu odpór rozwalając wszystko w polu widzenia:-) Czad!

o. Heart Stealer!

Na koniec artka piękna i kolorowa platformóweczka na Spektrumnę :-) Kiedy zobaczyłem Heart Stealer nie mogłem uwierzyć, jak świetnie wykonana jest ta gra! Estetyczna grafika, dobrze dobrane kolory, świetny design! Zadanie jest proste, zebrać wszystkie serduszka na danym levelu, unikając jednocześnie złych duszków, na dodatek zanim skończy się czas! Gra zachwyca dokładną kolorowa grafiką, spokojnie mogłaby wyjść na Amigę czy Atari ST i też byłaby super!

Mam nadzieję, że powstaną wersję Heart Stealer’a na Atari XL/XE i Commodore 64, bo jest to naprawdę przyjemna gierka!

Podsumowanie:

W roku 2k10, absuradalnie, prawie 30 lat po wypuszczeniu na rynek w 1982 r przez Lorda Sinclaira Zx Spectrum wyszło kilkadziesiąt (!!!) nowych scenowych gier, z których kilka starałem się przedstawić w tym artku. Wyszły strzelaninki, labiryntówki, platformówki, ale także kilka tekstowo-obrazkowych przygodówek jak ‘Bob Esponja La Aventura’, która podobna jest do polskiego Mózgprocesora, niestety jak na razie wyszła tylko w wersji hiszpańskiej więc nic więcej o niej na razie nie piszę. Na scenie Spectrum odbywały się party, na ostatnim AAA Party w Rosji wyszło ponad dwadzieścia (sic!!!) demek na Spectrumnę! Specyfiką sceny Speccy jest to, że oprócz nowych gier wydawanych na Spekrusia pojawia się mnóstwo remake’ów klasycznych tytułów z ZX’a wydawanych zarówno przez ich autorów jak i fanów tych gier na IBM PC.

Wszyscy inni scenerzy i gracze, bo spectrumowcy znają gry z roku 2010 na pamięć, dostają najlepsze spectrumowe danka jak na tacy, wszystkie te gry można w pełni legalnie pobrać z netu, zarzucić na sprzęt a jaśli ktoś jeszcze nie odkupił i nie ma to na emulator. Warto wcześniej skombinować jakiś joystick i oddać się w spokoju sumienia oldschoolowej rozrywce. W każdym bądź razie, mordując się i klnąc przy jakieś chorej grze na ps3 czy x360, nie mówcie, że was o spectrumowych cudeńkach nie informowaliśmy :-)

Scena Spectrum spokojnie, nie oglądając się na innych, produkuje nowe gry, świetne chipówki, grafiki i dema na swoją ukochaną maszynkę. Gry produkowane aktualnie na scenie Speccy są profesjonalnej jakości, równie dobrze mogły by być sprzedawane w sklepowym obiegu. Opisywane w przeglądzie gry mogłaby też, po podbiciu rozdziałki, spokojnie wyjść także na psn czy xbox live za dużą kasę, autorzy woleli je jednak wydać scenowo na zx spectrum, by hardkorowi undergroundowi gracze mogli się nimi cieszyć! I za to wielki szacunek i podziw dla autorów! Na scenie Zx Spectrum, tak jak na innych 8-bitowych scenach, ocalał duch cieszenia się z programowania, tworzenia czegoś nowego, przekraczania możliwości platformy i wydania tego ku radości swojej i całej sceny. Respect!

O nowych scenowych produkcjach zarówno gierkowych jak i demkowych na Spectrum będziemy Was oczywiście informować! A następne w kolejce do 8-bitowego przeglądu nadchodzą najlepsze produkcje z ubiegłego roku na Atari XL/XE i Commodore 64!

Akira
[mailbox@scenial.pl]

About Akira

Academy / The Edge / Substance / Surprise! Productions / Pulse