Chartari #1 – nowy polski chartsmag na ATARI XL/XE!

O planowanych nowych chartsach dowiedziałem się kila tygodni temu, pojawiła się bowiem nowa votka do pobrania, sypię na swoją głowę popiół, że w nawale skrobania artków nie zdążyłem przysiąść, przemyśleć na spokojnie co ważnego wyszło z nowych produkcji i jej wypełnić. Na szczęście votki udało się redakcji zebrać i możemy cieszyć się pierwszym numerem nowych polskich chartsów :-).

I kilka dni temu wyszedł na polskiej scenie Atari 8-bit pierwszy numer zapowiadanych chartsów. Jest to wydarzenie droga sceno! Wychodzące chartsy oznaczają, że sytuacja na polskiej scenie krok po kroku rusza jednak do przodu, wychodzi z marazmu i zaczyna wracać na normalne scenowe tory, gdy wychodzi sporo scenowych produkcji i można jak za starych czasów wydawać chartsy.

Z wielką uciechą ściągnąłem magazyn, zgrałem na SIO2SD, włączyłem swoje defaultowe Atari 800XL z 64kb RAM i… ekh ekh…musiałem oblizać się jak niepyszny :-))) Magazyn potrzebuje bowiem więcej pamięci niż posiada standardowe 800XL. Ale się załamałem:) Czy nie dało by się wydawać oprocz wersji w xex na rozbudowane Atari, które na pewno scenerzy także posiadają, nie przeczę temu, także Chartari w wersji całodyskowej, z której artki by się doczytywały, tak jak kiedyś w diskmagach, gdzie wszystko chodziło nawet na nierozszerzonym kompiku i gołej standardowej konfiguracji, w miarę potrzeb z dyskietki. Nie każdy ma przecież przyjemność posiadać aż 192 czy 256 KB RAM w swoim komputerze :-)))

Widząc wymagania pamieciowe, zostawiłem chwilowo Atari 800XL na którym katuję ostatnio, wstyd się przyznać, przedpotopowego M.U.L.E. i ruszyłem w kierunku PC i Altirry, nowego, sympatycznego i prostego w użytku emulatora Atari, pod którym scenowicze, którzy Atari nie posiadają w ogóle, bez problemu sobie magazyn obejrzą i przeczytają. Po odpaleniu Chartarti #1 widzimy najpierw screen z hi-res’owym rysunkiem i logosem Agendy, grupy, dzięki której cieszyć się możemy nowymi chartsami!

Następnie świetny obrazek tytułowy Ooz’a (to ten na samej gorze strony) a potem cieszymy się już gustownym panelem, doskonałą muzyką, chartsami i…. artykułami!!! Rewelacja. Bardzo podoba mi się smutny momentami, refleksyjny artykuł Ooz’a pt. ‘Reboot Sceny Atari – marzenie ściętej głowy’ gdzie autor pisze o scenowych konfliktach na forach i tym wszystkim co rozwala scenę a raczej co nie pozwala jej wrócić do formy z lat 90″. Z uwagą przeczytałem także artykuły o nowych produkcjach na scenie Atari i rozważania o atarowych grach na 16/32 bit. Doskonale czytało mi się tekst Irwina pt. ‘Poradnik Organizatora, czyli jak zrobić kompot z gruszek na wierzbie’ :-)

Jakie było moje zaskoczenie, gdy oprócz scenowych chartsów znalazłem w magazynie paczkę świetnych artykułów o stanie sceny, raportów z parties i wywiadów ze scenowiczami!!! Czyta się je doskonale, dopiero wgryzając się w Chartari#1 zdałem sobie sprawę jak bardzo mi tego brakowało i ile scena traciła nie posiadając regularnie wychodzącego Chartsmaga.

Straciła cała zresztą scena, nie tylko Atarowa, brakuje bowiem tego także na scenie PC, gdzie jeszcze do 2005 roku wychodziły Chaos charts, tworzone zresztą przy moim i BLZ’a of Scoopex współudziale, nie znam aż tak dobrze sytuacji na scenie Amigowej ale podejrzewam, że także od paru dobrych lat nic się w tej materii, podobnie jak na polskiej scenie PC, nie dzieje nowego. Czas to zmienić panowie, cytując jeden z tytułów artków z Chartari #1 – czas dokonać reboot’u polskiej sceny, co właśnie się zresztą powoli dokonuje na naszych oczach i także nowe Chartsy, którymi właśnie się cieszymy, są tego właśnie, powrotu do normalności, przecież najlepszym przejawem!

Nowe Chartari przypomniały mi ile radosnych godzin spędziłem przy amigowymi Eurocharts, The Charts, pecetowymi WorldCharts’ami, chartsami ‘Splash’ wydawanymi na scenie pc w latach 90′ przez Fascination, czy polskim Chaos’em. Ciesze się, że mogłem znów odpalić sobie nowiutkie, świeżutkie polskie scenowe chartsy, obejrzeć dobra grafikę, posłuchać towarzyszącej im muzyki a co najważniejsze wgryźć się w same chartsy i ciekawe artykuły.

Redakcji gratuluję udanego chartsmaga, jak widać na naszej demoscenie jak najbardziej można, tak jak w latach 90″ cieszyć się i takimi produkcjami :-)

I jeszcze creditsy:)

code: Marok,
design: Marok, Ooz, Piesiu,
graphics: Ooz, Piesiu, Ripek
music: 505
artki: Gorgh, Grzybson, Irwin, Ooz, Piesiu, Xaan!

Link do pobrania magazynu:

CHARTARI issue #1

i trochę o obsłudze, w Altirze w opcji Input>Input Mappings ustawiłem Arrow Keys – Joystick. Wtedy normalnie przegląda się magazyn strzałkami z klawiatury a CNTR wchodzi się do artka! Przyjemnego czytania!

Akira

About Akira

Academy / The Edge / Substance / Surprise! Productions / Pulse